Každý den nové trendy a inspirace pro Ženy.

Trápi vás akné? Pomôže vám správna starostlivosť o pleť

Post date:

Author:

Category:

Akné je zápalové ochorenie pokožky, ktoré sa, spravidla, objaví chlapcov a dievčat počas puberty. Jeho prejavy však môžu potrápiť oveľa dlhšie. Ako sa správne starať o pokožku, aby ste tento problém zmiernili a zabránili vzniku jaziev?

Na tvári, dekolte aj chrbte

Akné sa vyskytuje na tvári, dekolte, vyrážky sú viditeľné tiež na zadnej časti krku a chrbte. Problémom nie je len ich estetická stránka. Vyrážky, ktoré sa zapália, sú na dotyk bolestivé, pri nevhodnej starostlivosti po nich navyše môžu zostať na pokožke jazvy. Tie sa od okolitej pokožky líšia svojím vzhľadom, sú tiež na dotyk hrubšie.

Príčiny akné

Hlavnou príčinou vzniku akné je zanesenie vlasových folikulov kožným mazom. Ak sa vo vnútri póru začnú množiť baktérie, dochádza k zápalu. Na upchatie pórov vás môžu upozorniť čierne bodky na tvári. Prejavmi akné sú tiež pupence s bielou čiapočkou v ich vrchnej časti a bolestivé vyrážky postihnuté zápalom, ktoré sú plné hnisu.

Súvislosť je tiež medzi akné a hormonálnymi zmenami. Muži sa preto po dosiahnutí dospelého veku akné zbavia. U žien však tento problém môže vzhľadom na hormonálne zmeny počas menštruačného cyklu, tehotenstva a menopauzy, pretrvávať. Na vznik akné vplývajú tiež genetická predispozícia, starostlivosť o pleť, stres, užívanie steroidov, stravovanie a životný štýl.

Čo pomáha na akné

Pleť so sklonom k akné potrebuje správnu starostlivosť. Zamerať by ste sa mali tiež na zloženie svojho jedálneho lístka, pomáha aj zmena životného štýlu. Aby ste vyplavili z organizmu nežiadúce látky, dbajte o dostatočný pitný režim.

Stravou proti akné

Vznik vyrážok podporujú aj niektoré potraviny. Ak sa chcete zbaviť akné, vynechajte vyprážané jedlá, nezdravé tuky a potraviny s vysokým glykemickým indexom. Vymeniť ich môžete za tie, ktoré pomáhajú proti akné.

Namiesto bielej múky a bieleho cukru zaraďte celozrnné potraviny a zdravé sladidlá. Častým spúšťačom akné je tiež čokoláda, mali by ste sa jej preto vyhýbať. Pokiaľ tejto pochúťke nedokážete odolať, doprajte si len horkú s vysokým podielom kakaa a bez mlieka, ktorá je najmenej komedogénna. Vynechajte tiež kupované sladkosti. Pripravte si radšej domáce, ktoré budú obsahovať namiesto bieleho cukru hnedý, sladiť môžete tiež medom, stéviou alebo javorovým cukrom. Živočíšne tuky vymeňte za omega-3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú regulovať zápal.

Pomáhajú vitamíny aj minerály

Nezabúdajte na príjem vitamínov a minerálov z ovocia a zeleniny. Proti tvorbe zápalu pomáhajú tiež antioxidanty. Na vašom tanieri by preto nemalo chýbať tmavé bobuľové ovocie, bylinky, kapusta, špenát, brokolica, mrkva, batáty a cesnak. Minerálom, ktorý pôsobí proti zápalu, je zinok. Nájdete ho v zelenej zelenine, červenom mäse, vaječnom žĺtku, orechoch a tekvicových semienkach.

Starostlivosť o problematickú pleť so sklonom k akné

Bolestivý zápal vzniká prienikom baktérií do upchatých pórov. Preto je základným bodom starostlivosti o problematickú pleť jej pravidelné čistenie, ktorým odstránite nadmerný maz. Na čistenie používajte micelárne vody a čistiace gély, ktoré obsahujú protizápalové látky. Raz týždenne doprajte pleti aj peeling. Kvalitné micelárne vody a peeling na čistenie pleti so sklonom k akné vám pomôže nakúpiť Notino zľavový kód.

Nekomedogénna kozmetika

Na starostlivosť o pleť so sklonom k akné používajte len nekomedogénnu kozmetiku, ktorá neupcháva póry. Čistiace gély, micelárne vody, denné a nočné krémy vhodné na problematickú pleť ju nedráždia a nepodporujú nadmernú produkciu mazu. Pri výbere môžete zvoliť prípravky s obsahom látok, ktoré pokožku vyživia, hydratujú a upokoja. Napríklad, kyselina salicyová a aloe vera. Kvalitná kozmetika vždy niečo stojí. Pri jej nákupe vám pomôže ušetriť Dr Max zľavový kód.

Na zloženie kozmetických prípravkoch myslite aj pri výbere make-upu. Vhodný bude make-up s matným efektom, ktorý zjednotí odtieň vašej tváre. Drobné nedokonalosti vám pomôže prekryť korektor.

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek

Další články autora