Každý den nové trendy a inspirace pro Ženy.

Schudnite rýchlo vďaka vedecky dokázaným metódam

Post date:

Author:

Category:

Leto sa nezadržateľne blíži a možno ste sa rozhodli, že schudnete do plaviek. Niekedy sa však ručička váhy vôbec nehýbe a potom človek rýchlo stráca motiváciu chudnúť ďalej. Nezabúdajte však, že chudnutie niekedy nie je potrebné z estetického hľadiska, ale predovšetkým zo zdravotného. Pozrite sa preto, ako možno rýchlo a udržateľne schudnúť vďaka vedecky podloženým metódam.

Obmedzte rafinované sacharidy
Bola vykonaná vedecká štúdia, vďaka ktorej sa zistilo, že jedným z najrýchlejších spôsobov chudnutia je obmedzenie cukrov a škrobov. To možno najlepšie dosiahnuť s nízkosacharidovým stravovacím plánom alebo znížením príjmu rafinovaných sacharidov. S nízkosacharidovou diétou využijete pre energiu uložený tuk namiesto sacharidov. Štúdia z roku 2020 potvrdila, že diéta s veľmi nízkym obsahom sacharidov bola prospešná pri chudnutí aj u staršej populácie. Výskum tiež ukázal, že táto diéta pomáha znížiť chuť do jedla, čo vedie k prirodzenému príjmu menšieho množstva kalórií.

Nezabúdajte na to, že sacharidy sú nutným pohonom pre telo, nemali by ste sa im preto z dlhodobého hľadiska vyhýbať úplne. Je však dôležité dbať na to, aby ste prijímali tzv. zložené (komplexné) sacharidy, ktoré obsahujú napr. zemiaky, strukoviny, ryža či ovsené vločky. Tieto sacharidy sa v tele rozkladajú pomaly a dodávajú telu energiu postupne. Naopak sa vyhnite jednoduchým sacharidom, ktoré telo spotrebúva príliš rýchlo a prebytočnú energiu z týchto sacharidov potom ukladá vo forme tuku. Medzi potraviny, ktorým by ste sa teda mali vyhnúť, patria: cukor, sušienky, sladkosti, cestoviny, alkohol, džúsy alebo napríklad biele pečivo.

Správny jedálniček
Rozhodne sa počas chudnutia vyhýbajte pocitu hladu, pretože v tej chvíli riskujete jo-jo efekt. Telo si totiž začne pri ďalšom príjme potravy robiť väčšie tukové zásoby, keby náhodou prišlo ďalšie obdobie hladu. V jedálničku nezabúdajte na dostatočné množstvo bielkovín, všeobecne platí, že by mal človek jesť približne 0,8 g/kg telesnej hmotnosti, 1-1,2 g/kg telesnej hmotnosti pri veku nad 65 rokov a 1,4-2 g/kg telesnej hmotnosti u športovcov. Okrem bielkovín konzumujte aj veľké množstvo zeleniny, ktorá obsahuje dôležité živiny bez toho, aby obsahovala veľa kalórií. Zo svojho jedálnička nevyraďujte ani tuky, ktoré vaše telo potrebuje na správne fungovanie organizmu. Vyberajte zdravé rastlinné tuky, ako sú napríklad olivový alebo avokádový olej. A samozrejme nezabúdajte dôsledne dodržiavať pitný režim, kedy ideálnou voľbou na pitie je čistá voda, neochutená minerálka alebo čaj.

Cvičenie je veľkým pomocníkom
Hoci môžete schudnúť aj bez cvičenia, nemožno poprieť, že cvičenie je pri chudnutí obrovským pomocníkom. Výborné je potom často zbytočne obávané cvičenie so závažím. Podľa jednej vedeckej štúdie pomáha zdvíhanie závaží spáliť kalórie a taktiež zrýchliť metabolizmus. Okrem toho pomáha budovať svalovú hmotu, ktorá je pre chudnutie veľmi dôležitá – tuk sa totiž zjednodušene povedané páli vo svaloch.

Zostaňte motivovaní
Pokiaľ si chcete počas chudnutia strážiť váhu, vážte sa len raz za týždeň až dva. Pamätajte si, že za zdravý úbytok váhy sa považuje 1-2 kg za týždeň. Počas prvého týždňa však možno zhodíte o niečo viac, pretože často dochádza k úbytku vody, ktorú telo zadržiavalo počas predchádzajúceho nesprávneho stravovania. Za chudnutie sa neodmieňajte jedlom, ale napríklad zážitkami, ako sú kino, masáž, wellness atp.

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek

Další články autora