Každý den nové trendy a inspirace pro Ženy.

Nenahraditeľné železo. Prečo a ako ho doplniť?

Post date:

Author:

Category:

Únavu často považujeme za bežnú súčasť jari. Môže pritom signalizovať nedostatok železa.

Železo je stopový prvok, ktorý sa v našom tele podieľa na takých významných procesoch, akými sú prenos kyslíka a tvorba červených krviniek. Nezaobíde sa bez neho ani správna činnosť imunitného systému alebo rozpoznávacích funkcií, teda pamäť alebo schopnosť sústrediť sa. Aj keď s ním organizmus vie veľmi dobre hospodáriť, nedokáže ho skladovať, nieto ešte vytvárať. Preto ho treba priebežne dopĺňať, a to hlavne formou pestrej a vyváženej stravy.

Železo na tanieri
Lepšie vstrebateľné je hemové železo, ktoré sa vyskytuje v mäse. Obzvlášť bohatá naň je pečeň, výborné je aj takzvané červené mäso, napríklad chudé hovädzie. Bohaté na železo sú aj potraviny rastlinného pôvodu ako strukoviny, orechy alebo sušené hríby. Obsahujú ho však vo forme, ktorá je pre naše telo horšie využiteľná. Vstrebateľnosť je preto vhodné podporiť súčasnou konzumáciou vitamínu C, napríklad v podobe zeleniny alebo pohára pomarančového džúsu.

Doplneniu železa by mali venovať pozornosť všetci, o niečo viac však ženy v produktívnom veku. Tie majú všeobecne vyššiu potrebu tohto stopového prvku. Zvlášť to platí v prípade tehotných a dojčiacich žien a tiež u žien, ktoré sa dlhodobo stretávajú s poruchami menštruačného cyklu, či už je nepravidelný, silný alebo predĺžený. Súvisí totiž s vyššou stratou krvi, a tým aj železa. Oň prichádza naše telo aj s potom, takže by svoj jedálniček mali dobre strážiť aj športovci.

Nenápadné prejavy nedostatku
Prejavy, ktorými nám organizmus hlási nedostatok železa, bývajú nešpecifické, a tak im často nevenujeme pozornosť. Okrem už spomínaného pocitu únavy a vyčerpania, ide napríklad aj o bledú pokožku, vrátane slizníc, lámavé a suché vlasy, popraskané kútiky úst.

Pokiaľ tieto prejavy zaznamenáte a nie je k nim žiadny dôvod, napríklad v podobe prebdenej noci alebo mimoriadne pracovne náročného obdobia, venujte pozornosť množstvu železa v strave, prípadne siahnite po niektorom z prípravkov s jeho obsahom.

Patrí k nim tekutý prípravok Salus Floradix Železo+, ktorého prednosťou je komplexné zloženie. Ideálnu jarnú výbavu z neho robí kombinácia látok prispievajúcich k zníženiu miery únavy a vyčerpania. Okrem samotného železa sú nimi vitamíny B2, B6, B12 a C. Výhodou tohto doplnku stravy je aj dobrá vstrebateľnosť železa. Tá je daná ako použitou formou, tak obsahom vitamínov B2 a C, ktoré ju podporujú. Súčasťou prípravku sú aj výťažky z bylín a ovocnej šťavy, ktoré majú priaznivý vplyv na trávenie. Viac na www.floradix-zelezo.cz. Výživový doplnok nenahrádza pestrú a vyváženú stravu.

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek

Další články autora