Každý den nové trendy a inspirace pro Ženy.

Jedzte fermentované potraviny. Obnovíte tak správnu funkciu svojich čriev

Post date:

Author:

Category:

Nové štúdie prinášajú výsledky, s ktorými mnohí skutočne počítali. Fermentované potraviny totiž skrývajú živé probiotiká, ktoré pomáhajú nielen črevnej peristaltike, ale aj našim dýchacím cestám. Okrem toho tiež znižujú riziko vzniku cukrovky a srdcových ochorení.

Chcete kimchi, kyslú kapustu alebo jogurt?
Nová štúdia, ktorú má na svedomí výskumný tím z kalifornskej Stanfordskej univerzity, ukazuje, že fermentované potraviny majú jedinečnú schopnosť bojovať proti chronickému zápalu v našom tele.

Štúdia bola výživná, a to doslova
Výskumný tím si dal za cieľ analýzu vzťahu zápalu a fermentovaných potravín. Náhodne tak 36 zdravým dospelým ľuďom nasadili desať týždňov jedálneho režimu, ktorý bol bohatý buď na vlákninu, alebo na fermentované potraviny. Ľudia tak museli konzumovať šesť zadaných jedál denne.

Jedna skupina tak pravidelne konzumovala jogurt, kimchi, kefír, kombuchu a zeleninovú soľanku.

Druhá skupina si dopriala vlákninu v podobe celozrnných potravín, semienok, orechov, zeleniny a strukovín.

Sledovali sa markery zápalov
Počas desiatich týždňov štúdie sa sledovali markery zápalov v množstve, ktoré bolo skutočne reprezentatívne. Pozorovalo sa totiž na 230 markerov zápalu.

Devätnásť zápalových proteínov
Pri pravidelnej konzumácii fermentovaných potravín sa u skúmanej skupiny preukázal pokles devätnástich zápalových proteínov, ktoré v organizmoch čiastkové skupiny kolovali.

Správanie imunitných buniek
Počas štúdie sa skúmala aj aktivita imunitných buniek. Výskum preukázal, že štyri z imunitných buniek, ktoré bežne signalizujú stres imunitného systému, vykazujú menšiu aktiváciu u tých, ktorí konzumujú fermentované potraviny.

Hannah Wastyk, jedna z autoriek štúdie, tvrdí: „Ak budete konzumovať fermentované potraviny pre zvýšenie svojej mikrobiálnej diverzity a súčasne prijímate dostatok vlákniny, ktorá je pre tieto mikróby potravou, môžete dosiahnuť ešte väčší prínos, než k akému sme v našej štúdii došli.“

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek

Další články autora