Vaginálny výtok je bežný jav a stretla sa s ním už každá žena. Jeho intenzita je individuálna a nemusí vždy znamenať iba nejaké zdravotné problémy. Prirodzená príčina môže byť aj v hormonálnej zmene alebo nejakom krátkodobom procese. Okrem jeho sfarbenia závisí veľa aj od ďalších vlastností a faktorov. Ktoré to sú a čo znamenajú?
Kedy je výtok prirodzený a akého sa netreba báť
Vaginálny výtok má každá žena, niektorá viac, iná zas menej. Je dôležité vedieť rozoznať, ktorý výtok je normálny a s ktorým zájsť radšej k doktorovi, pričom najdôležitejšie sú pravidelné prehliadky. Biely výtok bez iných príznakov je úplne normálny a netreba mať obavy. Tvorí sa aj počas sexuálneho vzrušenia a počas ovulácie.
Prirodzený výtok z pošvy má najčastejšie belavú farbu, ak je hustejší, tak je typický pre obdobie pár dní po menštruácií. Telo sa tak pripravuje na ďalšiu ovuláciu.
Biely výtok môže, ale aj nemusí byť príznakom ochorenia, najmä ak nie je sprevádzaný inými príznakmi. Počas menštruačného cyklu u dospievajúcich dievčat je občasné zvýšenie výtoku úplne prirodzené, zmeny výtoku z pošvy sú normálne aj v dospelosti.
Sliznica v pošve je pritom pravidelne zvlhčovaná, nachádzajú sa tu viaceré druhy baktérií a kvasiniek. Tie za normálnych okolností žijú spolu vo vzájomnej symbióze a vytvárajú prirodzene kyslé pH v pošve. Vaginálny výtok má ochranný význam, pretože jeho úlohou je čistenie pošvy, udržiavanie jej vlhkosti a tiež prirodzeného prostredia.
Normálny výtok z pošvy môže byť belavý, hustejší aj hlienovitý, tiež s jemne kyslým zápachom alebo bez neho. Za zmenou pošvového výtoku môžu byť aj hormonálne zmeny, ako je napríklad prechod, užívanie liekov alebo nejaký emočný stres.
Ktorá farba výtoku znamená infekciu alebo zápal?
Neprirodzený výtok z pošvy je rozoznateľný zmenou farby, napríklad na žltú či zelenú, ale aj zmenou konzistencie a zápachu. Pokiaľ je prítomne aj svrbenie či pálenie alebo stopy krvi, je nutné vyhľadať lekára. Zmena výtoku v tomto prípade totiž môže znamenať bakteriálne alebo kvasinkové zápaly či rôzne vírusové alebo parazitárne infekcie.
Vaginálna mykóza patrí k jednej z najčastejších kvasinkových infekcií. Prejavuje sa svrbením a pálením, belavým a zapáchajúcim výtokom. Jej liečba je však jednoduchá.
Pokiaľ je výtok z pošvy hnisavý, môže to byť tiež príznakom zápalu maternice. Častým sprievodným príznakom sú bolesti v podbrušku a pri močení. Najčastejší je zápal bakteriálneho charakteru a môže sa nachádzať na viacerých miestach maternice.
Páchnuci výtok je zas typický pre zápal vaječníkov a vajcovodov. Je to infekčné ochorenie spôsobené buď organizmami Chlamydia trachomatis alebo Neisseria gonorrhoeae. Nakaziť sa môžete pohlavnou cestou, čiže sexuálnym stykom. Toto ochorenie postihne raz za život až 75% žien a belavé výtoky sú sprevádzané intenzívnym svrbením a zápachom.
Aby ste mohli predísť vyššie uvedeným ochoreniam, je nutné dbať na pravidelnú hygienu a bezpečný pohlavný styk. Práve tieto dva faktory sú kľúčovou prevenciou voči infekciám a zápalom bakteriálneho, vírusového alebo chlamýdiového pôvodu.
Na aké ďalšie príznaky si treba dávať pozor
Ďalším nepríjemným ochorením s výtokom je bakteriálna vaginitída. Vyvolávateľom sú streptokoky alebo stafylokoky a ich pôsobenie spôsobí ťažký zápal, ktorý sprevádzajú silné bolesti v podbrušku. Častý je tiež zápal močových ciest s bolesťou pri močení, vtedy je výtok z pošvy hnisavý so žltou až žltozelenou farbou a so zápachom hniloby.
Neliečenie týchto ochorení môže predstavovať riziko následných komplikácií, medzi nimi je jednou z najhorších ženská neplodnosť z dôvodu narušenia funkcie orgánov.
Ďalším nebezpečným a pohlavne prenosným ochorením s vaginálnym výtokom je syfilis. Jeho spúšťačom je baktéria Treponema pallidum, pričom ochorenie môže pretrvávať bezpríznakovo aj desiatky rokov. Typickým prejavom sú vredy na pošve.
S vaginálnym výtokom súvisí aj trichomoniáza. Výtok z pošvy je spôsobený parazitom zvaným Trichomonas vaginalis. Je to pohlavne prenosné ochorenie, pričom parazit, ktorý sa dostane do pošvy, spôsobuje svrbenie, bolesť v podbrušku a bolesť pri močení. Vaginálny výtok je v tomto prípade žlto-zelený a typickým prejavom je penitá konzistencia.
Liečba výtokov závisí najmä od toho, čím boli spôsobené. V niektorých prípadoch stačia pošvové výplachy alebo intenzívnejšia vaginálna hygiena. Bakteriálne zápaly sa liečia antibiotikami, vírusové antivirotikami, na tie ostatné sú indikované antiseptiká.